Fourth to be ordained…
September 24, 2018
Navet chapel celebrates feast day
September 24, 2018

Priestly service in T&T, Grenada

Bishop Charles interacts with Pope John Paul II during an ad limina visit to the Vatican. Looking on in the background are Archbishop Edgerton Clarke of Kingston and Bishop Benedict Singh of Georgetown. Photo taken from Bishop Charles’ Diamond Jubilee booklet.

Sydney Charles entered the seminary May 1, 1948, and was ordained March 7, 1954.

He first served at St John the Baptist RC, San Juan from May 1954–July 1955, and then was transferred to Santa Rosa, Arima as Assistant Parish Priest until January 1957. He next went to St Philip and St James, Chaguanas as Assistant Parish Priest until March 1960.

Bishop Charles was appointed the parish priest of Our Lady of Mt Carmel RC, Carapichaima until December 1968 but the following year, he was back at Santa Rosa as the parish priest until October 1971. In October of 1971, he was appointed Vicar General of the Archdiocese of Port of Spain and Administrator of the Cathedral of the Immaculate Conception.

Subscribe or login below to view the rest of this story.

Subscribe to the Digital Archive | Log-In to Catholic News.